Kotły typu KG/ KGS to nowa generacja kotłów z automatycznym podawaniem paliwa wyposażonym w komorę spalania z ceramiką i wymiennik ciepła. Całością steruje sterownik, który optymalizuje cały proces spalania. Wprowadzenie nowych rozwiązań konstrukcyjnych tj. ceramiki oraz odpowiedni kształt i układ elementów części konwekcyjnej kanałów konwekcyjnych powoduje redukcję emisji szkodliwych substancji do granicznych wartości zanieczyszczeń i uzyskanie wysokich sprawności zgodnych z wymaganiami PN- EN 303-5: 2012 w klasie 5 i ecodesingu, co potwierdza wysokie własności ekologiczne kotła na najwyższym poziomie.
Kotły cechują się prostą, spawaną konstrukcją. Obsługa kotła jest prosta i nieuciążliwa ze względu na zastosowanie automatycznego i nowoczesnego algorytmu sterowania systemem podawania paliwa, co umożliwia m.in. uzyskanie temperatury wody wylotowej wg potrzeb.
Podstawą doboru kotła do instalacji centralnego ogrzewania jest bilans cieplny ogrzewanych pomieszczeń. Moc cieplna znamionowa kotła tzn. moc trwale uzyskiwana przy spalaniu paliwa powinna być równa obliczeniowemu zapotrzebowaniu ciepła dla ogrzewania budynku lub nieco wyższa (do 10%).
Długość wypalania jednego zasypu kosza w prawidłowo dobranym kotle wynosi od 3 do 7 dni, w b.dobrze izolowanych domach nawet do 7dni w okresie wiosennym.
Kotły KG KGS mogą być stosowane w instalacjach systemu otwartego zabezpieczonego zgodnie z PN-91/B-02413 “Ogrzewnictwo i ciepłownictwo. Zabezpieczenie instalacji ogrzewań wodnych systemu otwartego. Wymagania” (wyjątek z zaworem DBV-1 lub wężownicą schładzającą)
Kocioł można dobrać wg wzoru:
Pow. budynku w m2 x starty ciepła budynku W/m2 : 1000 (zapotrzebowanie budynku C.O. – moc grzewcza) + ok. 30% (zapotrzebowanie na CWU – do grzania wody w bojlerze)
Podajnik ślimakowy firmy Pancerpol wyposażony jest w markowy motoreduktor a silnik przystosowany jest do podwyższonych parametrach pracy i zwiększonej wytrzymałości. Gwarantuje cichą i bezawaryjną pracę przez wiele lat. Tuleja nawęglania motoreduktora wykonana na specjalne zamówienie zabezpiecza układ przed zatarciem.
Podajnik posiada stalowy korpus oraz stalowy ślimak wyposażony w końcówkę w formie zagiętego pazura ułatwiającą wygarnianie paliwa z zagiętej części kolana. Rozwiązanie to jest chronione patentem nr 201027. Ponad to podajnik wyposażony jest w wianek zębaty oraz palenisko wykonane z żeliwa ogniotrwałego gwarantującego długotrwałą i bezawaryjną pracę. Podajnik może przenosić paliwo takie jak węgiel kamienny asortymentu groszek o granulacji 5 – 25 mm. Podajniki te charakteryzują się niskimi kosztami serwisu i utrzymania. Są przyjazne środowisku łatwe w obsłudze i konserwacji.
Przy czym uzależnione jest to od kubatury budynku, stopnia ocieplenia czy stosowanego paliwa.
Wiele firm kotlarskich stosuje w swoich kotłach podajniki Pancerpol ze względu na ich wysoką jakość wykonania.
Istnieje możliwość dopłaty do palnika z rusztem obrotowym co w sposób znaczący wpływa na jakość dopalenia paliwa. Obrót mechanizmu powoduje zrywanie się spieków oraz lepsze napowietrzenie retorty co ma istotne znaczenie przy ich dopaleniu. Całą pracę wspomaga sterownik z funkcją optymalizacji procesu spalania co w znaczny sposób poprawia ekonomikę spalania w naszych kotłach.
Podajnik typu duo przeznaczony jest do spalania dwóch typów paliwa – ekogroszku oraz miału węglowego w kotłach grzewczych. W podajniku typu duo zastosowano palenisko z retortą obrotową. Wianek zębaty jest elementem ruchomym układu, powodującym systematyczne rozbijanie szlaki powstającej na palenisku. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania uzyskano lepsze doprowadzenie powietrza do spalania oraz równomierny rozkład paliwa wewnątrz paleniska. Obrót wianka zębatego dokonuje się za pomocą zabieraka umieszczonego na końcu wałka ślimaka, który zazębiając się z wiankiem wprowadza go w ruch.
IRYD RTZ Pid Fuzzy Logic jest regulatorem przeznaczonym do kontroli pracy kotła CO z podajnikiem ślimakowym lub tłokowym (z czujnikiem położenia podajnika). Regulator steruje rozbudowaną instalacją grzewczą. Specjalnie zaprojektowane menu umożliwia stopniowe uaktywnianie kolejnych funkcji oraz możliwości regulatora.
Regulator ten posiada specjalny algorytm pracy pid fuzzy logic, który po określeniu przez użytkownika maksymalnej i minimalnej mocy kotła potrafi w sposób płynny dobierać odpowiednie dawki opału w zależności od obciążenia instalacji oraz rodzaju opału. Regulator steruje w sposób ciągły pracą dmuchawy dobierając do danej prędkości dmuchawy odpowiednią ilość opału. Ponadto wersja ta wyposażona jest w dodatkowy algorytm pid wpływający na temperaturę spalin regulujący moc kotła tak aby wartość temperatury spalin nie przekraczała maksymalnej zadanej przez użytkownika. Te nowoczesne algorytmy sterowania pozwalają zaoszczędzić na ilości spalanego opału, a co za tym idzie ma to korzystny wpływ na środowisko naturalne.
– płynne sterowanie obrotami dmuchawy
– sterowanie podajnikiem z możliwością wycofania przy zacięciu (dostępne tylko w przypadku podajnika tłokowego)
– sterowanie pompą obiegową CO
– sterowanie pompą ładującą zasobnik CWU
– sterowanie drugim obiegiem grzewczym – pompą mieszacza lub pompą instalacji podłogowej
– sterowanie siłownikiem zaworu mieszającego
– sterowanie pompą cyrkulacyjną, która może być używana w obiegu cyrkulacji CWU lub cyrkulacji CO
– obsługa dwóch PILOTÓW lub termostatów pokojowych (dwa niezależne obiegi)
– możliwość sterowania pogodowego temperaturą kotła jak i obiegiem mieszacza*
– sterowanie tygodniowe obiegu CO, mieszacza/podłogi, CWU, cyrkulacji CWU
– tryby pracy ZIMA, LATO, PRIORYTET CWU, BRAK CWU
– 5 zestawów programowalnych parametrów pomiędzy którymi można przełączać się podczas użytkowania regulatora
– obsługa czujnika otwarcia pokrywy kosza
– algorytm zliczający ilość spalanego opału
– dodatkowy algorytm pid monitorujący temperaturę spalin*
– funkcja anty zamarzania poniżej 5°C
– funkcja antystop zapobiegająca zastanie pomp
Algorytm PID – posiada funkcję elastycznego spalania, która ogranicza do minimum konieczność kontaktu użytkownika z urządzeniem. Sterownik z algorytmem PID załącza kocioł na taką moc, jaka jest aktualnie potrzebna do utrzymania zadanej temperatury. Kocioł grzeje przez cały czas, nie ma przestojów, nie ma również gwałtownych zmian temperatury w kominie oraz w komorze spalania. Temperatura wody wyjściowej jest stabilna. Regulacja mocy kotła odbywa się Z krokiem 1%, czyli minimalna moc kotła to 3% (jest to stan podtrzymania ognia) aż do maksymalnej mocy czyli 100%
Sterownik automatycznie dobiera pauzę dawki paliwa oraz ilość powietrza, użytkownik nastawia tylko temperaturę kotła!
W okresie letnim możliwe jest włączenie trybu “tylko CWU” czyli tylko ciepła woda użytkowa bez ogrzewania pomieszczeń.
PILOT G zwiększa komfort obsługi regulatorów firmy PPHU „ProND” wyposażonych w gniazdo RJ12. Umożliwia transmisję w standardzie do 50 metrów (przy zastosowaniu zewnętrznego zasilacza transmisja do 200metrów). Współpracuje tylko z regulatorami firmy PPHU „ProND” z gniazdem RJ12.
PILOT G w zależności od tego do jakiego regulatora został podłączony wyświetla:
– temperaturę kotła lub obiegu grzewczego, temperaturę pomieszczenia, stan dmuchawy, pompy obiegowej w danym obigu, pompy ładującej zasobnik C.W.U., podajnika.